Nova tehnološka trka je počela
U svetu digitalne transformacije, 5G tehnologija se sve više nameće kao ključni stub savremenog društva. Srbija, iako nije među prvim zemljama koje su uvele 5G, u poslednjih godinu dana pravi ozbiljne korake kako bi se pridružila ovoj globalnoj mreži visokih brzina. Pitanje koje zanima sve građane jeste: Koje regije će prve biti obuhvaćene 5G mrežom i šta to znači za nas?
Početak izgradnje 5G infrastrukture
Krajem 2024. godine, Vlada Srbije usvojila je Strategiju razvoja elektronskih komunikacija, kojom se definiše raspodela 5G frekvencija i prioriteti u izgradnji infrastrukture. Telekom Srbija, vodeći operater u zemlji, već je započeo testne instalacije baznih stanica u nekoliko gradova. Prema rečima direktora Vladimira Lučića, mreža će najpre biti dostupna u Beograd, Novi Sad, Nišu i Kragujevcu, jer te regije imaju najbolju tehničku osnovu i najveću potražnju.
Geografska pokrivenost: šta nas čeka u 2025. i 2026. godini?
Planirano je da do kraja 2026. godine 10% teritorije Srbije bude pokriveno 5G signalom. Do 2027. godine, ovaj procenat bi trebalo da poraste na 40%, s posebnim fokusom na ključne privredne i infrastrukturne zone. Jedan od strateških ciljeva je i da se EXPO 2027, koji će biti održan u Beogradu, kompletno odvija u okruženju sa 5G mrežom, što bi Srbiju pozicioniralo kao digitalnog lidera u regionu tokom tog događaja.
Tehničke pripreme: više od brzog interneta
Da bi 5G mogao da funkcioniše kako treba, neophodna je jaka optička infrastruktura. Telekom Srbija planira da do kraja 2025. godine omogući optički internet za više od 1,8 miliona domaćinstava. Ova mreža će biti kičma ne samo za 5G, već i za razvoj pametnih gradova, digitalne uprave i automatizovanih industrijskih sistema.
Šta 5G donosi građanima?
Uvođenje 5G mreže u Srbiji znači:
- Povećane brzine preuzimanja i prenosa podataka
- Manju latenciju, što je ključno za gejming i striming
- Napredak u medicinskoj tele-dijagnostici
- Bolje funkcionisanje pametnih uređaja (IoT)
- Osnovu za autonomna vozila i pametan saobraćaj
Za građane, to znači brže aplikacije, stabilnije video pozive, efikasnije javne usluge i bolju povezanost u svakodnevnom životu.

Izazovi i prepreke
Iako su planovi ambiciozni, izazovi nisu zanemarljivi. Potrebne su:
- Brze dozvole za postavljanje baznih stanica
- Edukacija građana o bezbednosti i privatnosti
- Saradnja između države, operatera i lokalnih samouprava
- Transparentno informisanje javnosti o uticaju 5G signala na zdravlje
Bez rešavanja ovih pitanja, uvođenje 5G-a može naići na otpor i usporavanje implementacije.
Srbija na pragu nove ere
Srbija jasno pokazuje da želi da uhvati korak sa svetom kada je reč o digitalnim tehnologijama. Ulaganja u 5G infrastrukturu predstavljaju više od modernizacije – to je ulaganje u budućnost ekonomije, obrazovanja i svakodnevnog života. Građani već sada treba da znaju: 5G nije samo tehnička promena, već nova dimenzija života. Iako je put još dug, prvi koraci su već napravljeni – a digitalna budućnost Srbije upravo počinje.
Ostavite komentar